Finalistky sa predstavili porote

Prichádza nová éra! Aktuálny ročník súťaže pre
návrhárov najväčšej módnej udalosti Bratislavské
módne dni by Mercedes-Benz sa nesie v znamení témy
Zodpovedná krása. Osem finalistiek súťaže Nové tváre
módnej scény, ktoré porota vybrala do finále, ukázali
úplne nový prístup k tvorbe. Viaceré dokonca zvolili
výrobu vlastných materiálov na súťažné kolekcie.

Je to naozaj prelomový ročník, pretože mladé návrhárky ukázali, že majú nielen talent, ale zároveň aj chuť objavovať nové veci. Nesiahli po osvedčených dodávateľoch látok, ale pre svoje diela si ich vytvorili a to je potrebné vyzdvihnúť,“ netají nadšenie riaditeľka projektu Bratislavské módne dni by Mercedes-Benz Mária Reháková.

Jej slová dopĺňa predsedníčka poroty Iveta Lederer: „Osobne som veľmi potešená kreativitou dievčat, ktoré sa dostali do finále. Rátali sme po prvom výbere s tým, že budú dobré, ale nerátali sme s tým, že budú až také dobré… Za porotu môžem povedať, že sme zaskočení, ale potešení.“

Osem finalistiek súťaže Nové tváre módnej scény má za sebou prvé stretnutie s porotou, pred ktorou prezentovali jeden model z pripravovanej súťažnej kolekcie. Ich tvorba prekvapila porotcov. „Cítiť obrovský pokrok v textilnej tvorbe, nielen v módnej. Videli sme skvelú prácu s textilom, recykláciou, využitím materiálov, ktoré by inak skončili v odpade. Oceňujem veľkú kreativitu finalistiek a teším sa s kolegami porotcami na výsledok,“ konštatuje módny návrhár Richard Rozbora.

„Nazvala by som tento ročník novou dobou – pretože dievčatá začali vyrábať materiál na modely, čo tu doteraz nebolo. Zároveň sa z pohľadu fotografa veľmi teším aj na zachytenie procesu výroby kolekcií. Na stretnutí sme totiž dali finalistkám úlohu – pripraviť video, ako vznikali modely,“ dopĺňa jeho slová fotografka Petra Ficová. Téma Zodpovedná krása dala mladým tvorcom naozaj voľné ruky v kreativite a výsledok je úžasný.

„Každá z finalistiek ukázala, ako skvelo možno spojiť funkčnosť s krásou, a je to veľmi zaujímavé. Veľmi sa teším na spojenie týchto dvoch fenoménov, pretože ukážu myslenie v odevnom dizajne, prácu s materiálom a s odevom ako takým,“ netají nadšenie kostýmová výtvarníčka Simona Vachálková.

Do finále, ktoré sa uskutoční 7. septembra v Bratislave, postúpili Jana Šlapáková, Rebeka Némethová, Marcela Greifová, Alžbeta Kurdelová, Viktória Holodová, Nikoleta Penzešová, Juliána Brnáková a Daniela Blšáková. Mladé návrhárky kládli v tvorbe dôraz na použité materiály, využitie látok bez odpadu, prípadne si materiál na kolekciu vytvorili. V tvorbe sa inšpirovali históriou i tradičnou japonskou technikou „boro“, vďaka ktorej vzniká zaujímavá koláž, prípadne kládli dôraz na zodpovednosť voči životnému prostrediu. Daniela Blšáková si napríklad vytvorila pre kolekciu špeciálny materiál – 3D fillament, ktorého hlavnou zložkou je kukuričný škrob. Ide o ekologické vlákno vyrobené z kompostovateľných surovín. Vlastný materiál na mimoriadne nápaditú kolekciu si vytvorila aj Juliána Brnáková. Je z odpadových nití vznikajúcich pri výrobe ponožiek a Juliána tieto často len štvorcentimetrové nite pretavila do materiálu, z ktorého vytvára unikátne modely.

About BMD